Můžu použít své staré HMI lampy pro high-speed natáčení?

Mohu tedy se svými starými HMI lampami natáčet vysokou rychlostí?

Odpověď je pravděpodobně ano, ale nejprve je třeba zkontrolovat několik věcí:

Kondenzátor mezi přívody světelných zdrojů

Zkontrolujte kondenzátor, který je namontován mezi přívody světelných zdrojů a je umístěn uvnitř zapalovače ve svítidle. Tato součástka zajišťuje nízkoimpedanční cestu pro vysokofrekvenční proudy vznikající při provozu zapalovače a snižuje množství vysokých napěťových špiček, které se odrážejí zpět do předřadníku.

Meze namáhání kondenzátoru

Provoz při frekvenci 1000 Hz vystavuje tento kondenzátor velkému dodatečnému namáhání. Mnoho starších svítidel, která nikdy nebyla navržena pro tento druh frekvencí, má kondenzátory, které nejsou schopny zvládnout provoz na frekvenci 1000 Hz. Pokud jsou provozována na takových frekvencích, může kondenzátor explodovat, ne nutně nebezpečným způsobem, ale může to být docela dramatické a zanechat uvnitř zapalovače spoustu kouře nebo poškození obloukem.

Kondenzátor může také selhat tichým způsobem a jednoduše se stane rozpojeným obvodem. To je problém, protože napěťové špičky ze zapalovače pak představují nebezpečí pro předřadník. Řešením je výměna kondenzátoru za vhodně dimenzovaný typ z polypropylenu a společnost Power Gems má k dispozici několik písemných návodů, které pomohou se získáním vhodných komponent.

Provoz zapalovače

V závislosti na typu svítidla mohou být v přístroji počítadla hodin, ventilátory nebo kontrolky, a pokud jsou připojeny k přívodům lampy, je možné, že budou také ovlivněny zvýšenou provozní frekvencí. Jednou z položek, o kterou se nemusíte starat, je provoz samotného zapalovače. I když má předřadník zvolený 1000Hz režim, frekvence se pro zapalování sníží na 100 Hz.

Stabilita světelného zdroje

Dalším důležitým aspektem je stabilita lampy. Většina moderních 9kW a 18kW jednopaticových výbojek je při provozu v oblasti 1000Hz poměrně komfortní, i když je třeba je vyladit, aby se zabránilo rezonancím, které mohou destabilizovat oblouk.

U starších výbojek může být nutné prozkoumat, zda budou pracovat stabilně. Dvoupaticové 18kW lampy mohou být při provozu na těchto frekvencích poněkud "křečovité". Když lampa dosáhne silné rezonance, plyny v křemíkovém obalu se mohou silně rozhodit a způsobit nevyzpytatelné chování oblouku, což může stačit k tomu, aby se vyfoukl oblouk a lampa zhasla.

Nestabilita oblouku

Teoreticky by v extrémních případech mohlo dojít k vytlačení oblouku na stěnu křemenného obalu a následnému prasknutí výbojky. Náš 18kW předřadník tento stav neustále detekuje, a pokud jej zjistí, rychle se od problematické frekvence vzdálí. Je však vhodné mít na paměti problémy spojené se silnou nestabilitou oblouku a v případě pochybností předřadník zastavit. Stabilita výbojky se často zlepšuje s jejím zahříváním, proto je nejlepší před provedením jakéhokoli testu nechat výbojku běžet alespoň 20 minut.

Vždy pomůže Autoscan

Výbojky někdy vykazují problémy se zhasínáním při prvním spuštění, ale po zahřátí jsou v pořádku. Při provádění těchto testů nezapomeňte, že vám předřadník vždy pomůže díky funkci Autoscan - technologii, kterou jako první vyvinula společnost Power Gems, ale která je nyní průmyslovým standardem. Ta projde dostupné provozní frekvence a přejde na nejlepší dostupný rozsah.